Geo cumpara un pix si un dictionar si plateste 49 de lei. daca pixul ar costa cu 2lei mai putin si dictionarul cu 3 lei mai mult atunci dictionarul ar fi de 9 ori mai scump decit pixul . Cati lei costa fiecare odiect.

1

Răspunsuri

2014-10-26T13:21:33+02:00
P=pix;
d=dictionar;
p+d=49
(p-2) x 9=(d+3)
p=?
d=?
9p - 9 x 2=d+3
9p-18=d+3/il trecem pe 3 in cealalta parte cu sens schimbat
9p-18-3=d
9p-21=d
inlocuim d in p+d=p+(9p-21)=49=10p-21;
trecem 21 in cealalta parte cu sens schimbat
10p=49+21
10p=70
p=7