Răspunsuri

2014-10-23T22:34:26+03:00
Pai trebuie sa inveti formula: SE FORMEAZA DIN INFINITIVUL VERBULUI LA CARE SE ADAUGA TERMINATIILE : JE-AIS ; TU -AIS; IL-AIT; NOUS-IONS ;VOUZ-IEZ SI ILS-AIENT uite un exemplu; luam verbul mager(de grupa I) la condtional vom avea je MANGERais tu MANGERais il MANGERait si tot asa insa verbele nergulate:ETRE AVOIR ALLER POUVOIR AU ALTE FORME pt etre : pui je SERais; tu SERais;il SERait pui la toate SER si adaugi terminatia. la avoir pui la toate persoanele AUR SI ADAUGI TERMINATIILE.  la aller pui IR SI ADAUGI TERMINATIILE. SI LA POVOIR PUI POURR SI ADAUGI TERMINATIILE. DACA INVETI REGULA ASTA iei nota mare :D 
6 2 6
2014-10-23T22:38:01+03:00
Conditionnel present se formeaza din Radicalul verbului de conjugat(radacina viitorului) + terminatile imperfectului. La verbele de gr 1 si 2 radicalul=infinitivul iar la gr 3 se invata.
ex: je parlerais
     je finirais
     je 
direais
     je verrais
Conditionnel passe se formeaza din conditionalul prezent al verbelor auxiliare "avoir" si "etre" + participiul trecut al verbelor de conjugat.
ex:
je serais alle
     j'aurais du
     j'aurais vu

2 5 2