Cum se numesc locuitorii din Baia Mare ; Piatra Neamt; Brasov ; Campulung ; Targu-jiu ; Turnu- Severin ; Slatina ; Turnu-Magurelea ; Botosani ; Targu-Neamt ; Bacau ; Roman ; Ramnicul Sarat ; Curtea de Arges ; Gaiesti si Rosiorii de Vede ? Va rog frumos. Premiez fiecare raspuns folositor :3

2

Răspunsuri

2014-10-22T00:11:08+03:00
Baia Mare = Baimareni    Piatra Neamt=piatria-nemteni      Brasov=brasoveni      Campulung=(scuze dar nu stiu)     Targu-jiu=targujieni      Turnu-Severin=(scuze dar tot nu stiu)        Slatina= slatinei       Turnu-Magurele=(nu stiu)        Botosani=(nu stiu)       Targu-Neamt=(nu stiu)        Bacau=bacauani            Roman=(nu stiu)    Ramnicul Valcea=ramnicieni sarati     Cutea de Argesi=(nu stiu)        Gaiesti=(nu stiu)       Rosiorii de Vede=rosiorii de vedea                 scuze ca nu am stiut   8  si ca a durat foarte mult :D

botosani-botosanieni
targu-neamt - targu-nemteni
Comentariul a fost şters
curtea de arges-argesieni
gaiesti-gaiesteni
2014-10-22T01:54:40+03:00
Baia Mare = baimareni
Brasov = brasoveni
Campulung = campulungeni
Targu - Jiu = targujieni
Turnu - Severin = severineni
Slatina = slatineni
Botosani = botoseneni
Bacau = bacauani  
Gaiesti = gaiesteni
Târgu Neamț - nemțeni ,Târgu Jiu - jieni , Râmnicu Vâlcea - vâlceni ,Curtea de Argeș -argeșeni ,Roman -romanați,Turnu Măgurele-turneni.
* Roman -romanați este incorect deoarece ROMANAȚI, subunitate a Câmpiei Olteniei, situată în SE acesteia, între piemontul Oltețului (la N), râul Olt (E), fl. Dunărea (S) și râul Jiu (V), extinsă pe terit. jud. Dolj și Olt
Da,așa este,corect este ROMAȘCANI.
da, acum e bn :)