Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-20T21:01:30+03:00
Este foarte bun, l-am facut in clasa, ni l-a dat profesoara de romana, nu e de pe internet 
Trasaturile genului liric
Genul liric cuprinde toate operele/speciile literare lirice :pastelul, doina, imnul, poezia de dragoste, arta poetica, etc.-- Opera literara lirica transmite in mod direct trairi, sentimente, idei, atitudini prin vocea eului liric. Eul liric, de cele mai multe ori se identifica cu eul poetic. Eul poetic apare in diverse ipostaze:contemplativa, meditativa, confesiva sau de indragostit.-- Modurile de expunere pe care le intalnim in opera literara lirica sunt descrierea si/sau monologul liric. Monologul liric poate fi (sau nu) adresat.''Iubito, ti-s ochii asa de negri''; ''Parinte, oranduieste-mi cararea.''; ''Cat de frumoasa te-ai gatit, naturo...'' etc.Atunci cand este adresat, monologul liric are forma unei confesiuni sincere.-- Prezenta imaginilor artistice, a figurilor de stil (modalitati de expresivitate artistica), a cuvintelor cu sens figurat care dau unicitate/originalitate fiecarui poet.-- Prezenta eului liric este subliniata in text prin marci lexico-gramaticale:verbe si pronume la persoana I, adjective pronominale posesive (provenite din pronume posesive la persoana I :meu, mea, mele, noastre) Cand monologul liric este adresat, in text apar verbe si pronume la persoana a II-a, verbe la modul imperativ, substantive in vocativ sau interjectii.-- Muzicalitatea textului liric este realizata si prin elemente de versificatie, prin ritm si rima si curgerea melodioasa a silabelor.