1.Afla nr.: cu 98 mai mic decat 276
2.Suma a trei numere naturale este 778.Suma primelor doua nr. este 430,iar al treilea nr. este cu 75 mai mare decat primul nr. Afla cele trei nr.
3.La magazin s-au vandut 124 mingi rosii si 218 mingi albastre. Nr. mingilor vandute este cu 215 mai mic decat nr. mingilor ramase in magazin.
Cate mingi au fost la inceput?

2

Răspunsuri

2014-10-20T21:00:31+03:00
1)276-98=178
2)a+b+c=778
a+b=430
c=778-430
c=348
c=a+75
348=a+75
a=348-75
a=273
a+b=430
273+b=430
b=430-273
b=157

273+157+348=778

3)124+218=342 mingii s-au vandut
342+215=557 mingii au fosti in magazin
2014-10-20T21:01:01+03:00
1)276-98=178
2)a+b+c=778
a+b=430
430+c=778
c=778-430=348
a=348-75
a=273
b=778-(273+348)
b=778-621
b=157
v:273+157+348=778
3)cate mingi s/au vandut?/
124+281=405
cate mingi  au ramas in magazin??
405+215=620
cate mingi au fost la inceput??
405+620=1025

sz la 3)am gresit enuntul...erau 218,nu 281...deci rezolvarea este asa:cate mingi s/au vandut?? 124+218=342,apoi cate mingi au ramas in magazin?? 342+215=557, cate mingi au fost la inceput? 342+557=899
Ok, ms
cu placere