Răspunsuri

2014-10-20T20:12:56+03:00
Acum, in timp ce luna se ridica si stelele sclipesc in zadar pentru ca nimeni nu le poate admira frumusetea, doar eu in linistea noptii nu am tendinta somnului ci peisajul de afara ma inspira sa ies, sa ma plimb prin ascunzisurile intunecoase, prin padurile stufoase, sa descopar misterel noptii. Dar oare e bine ce fac? Oare e bine ca ma las ademenita de cerul intunecat, de lumina sclipitoare a stelelor, de argintul orbitor al lunii. Oare de ce? de ce au am fost cea care si-a dat seama ca noaptea ascunde mai multe mistere ca ziua? de ce eu am privit-o dintr-un unghi de teama? de ce am fost singura ce a vazut adevaratul chip al noptii, am descoperit peisajul etern ce in fiecare noapte imi ajunge in inima, in aceea noapte in acel loc cuprins de vrajea visului si imaginatiei mele te asteptam pe tine sa vii
13 4 13
mediul urban paduri stufoase?
imi raspunzi?
O lume noua, minunata isi dezvaluia tainele. Naframa serii a coborat lin si a invaluit pamantul. Bolta cereasca s-a intunecat pentru cateva momente. Clipind, una cate una, au aparut stelutele. Parca o mana magica le broda, netezind calea pentru craiasa noptii. O liniste deplina domnea. Printre pietre, raul isi murmura cantecul stravechi, amplificand senzatia de nemiscare. Copacii isi inaltau siluetele drept spre cer. Frunzele lor nemiscate pareau pictate de o mana nevazuta. De jur imprejur, ca
de jur imprejur , ca ..... ???care este continuarea , varog frumos