Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-20T15:56:55+03:00
Aș putea să vă spun atât de multe despre chimie, dar cred că pe unii v-aș plictisii, de aceea astăzi vă voi spune cum am descoperit această știință minunată și ce înseamnă chimia pentru mine.La început, în clasa a-VII-a când am aflat că voi face chimie, vă spun sincer că mi-a fost puțin frică. Era ceva nou, despre care nu știam nimic și se zvonea că e o materie grea, că nimănui nu îi place(majoritatea chiar o urau) și nimeni nu o înțelege. Toate zvonurile s-au infirmat pentru mine, pur și simplu eu înțelegeam chimia fără eforturi, nu mi se părea deloc grea și era o materie pe care nu o uram, dar nici nu puteam să spun că e una din materiile mele preferate (pe atunci îmi plăcea la nebunie istoria si încă îmi place foarte mult).  Ce îmi plăceau la chimie erau micile experiențe, erau interesante și îmi stârneau curiozitatea.În următorii ani chimia a devenit una din materiile care îmi plăceau. Mă surprindea faptul că întelegeam aproape totul(95% din materie) fără nici un efort, de cele mai multe ori plecam cu lecția învățată de la clasă. Pur și simplu citeam un proces, o propietate a unei clase de substanțe și o întelegeam fără să stau să îmi explic și ceea ce mă surprindea și mai mult era faptul că o dată citită o reacție, o propietate, un fenomen îmi rămânea întipărită în minte. Chimia în liceu era punctul meu forte, era materia pentru care toți colegii mei mă apreciau, de aceea ea imi place foarte mult.
2 3 2