Stiu ca 7 stilouri si 6 pixuri costa 235 lei iar 2 stilouri si 3 pixuri costa 80 lei cat costa un stilou si un pix datimi un raspuns nu direct si complet cum il scriu in timp ce il rezolv pe caiet va rog frumos sa imi raspundeti ofer multe puncte

2

Răspunsuri

2014-10-19T21:12:11+03:00
7stilouri+6pixuri=235
2stilouri+3pixuri=8/*2

7stilouri+6pixuri=235
4stilouri=6pixuri=160
3stilouri=75
1stilou=75:3=25
2*25+3pixuri=80
50+3pixuri=80
3pixuri=80-50
3pix=30
1pix=30:3
1pix=10
2014-10-19T21:12:26+03:00
7 stilouri +6 pixuri=235lei
2 stilouri+3 pixuri=80 lei inmultim linia asta cu 2 si obtinem 4 stilouri+6 pixuri =160

apoi avem:7 stilouri +6 pixuri=235 lei
                4 stilouri+6 pixuri=160 lei scadem cele doua si avem
-------------------------------------------------------------------------------
            3 stilouri=75 lei⇒1 stilou=75 lei:3=25lei
         inlocuim valoarea stilourilor in orice parte vrei ,eu am sa inlocuiesc in a doua si obtinem:2 ·25 lei+3 pixuri=80 lei
                 50 lei+3 pixuri=80 lei
                           3 pixuri=80 lei -50 lei
                            3 pixuri=30 lei
                             1 pix=30 lei:3
                             1 pix=10 lei