Buna! Am nevoie de ajutor la chimie. Imi poate explica cineva ce este mai exact caracterul metalic?Ce sunt ionii? Ce legatura au acestia cu reactiile chimice? Cum cedeaza elementele chimice ioni? Ce inseamna configuratiile electronice ale ionilor? ( este vorba de o lectie de clasa a9a)

Multumesc!

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-19T17:07:55+03:00
Ioni - Sunt particule încărcate cu sarcini electrice şi provin din atomi, prin cedare sau acceptare de electroni.
Caracterul metalic (electropozitiv) reprezinta capacitatea unui atom de a ceda electronii de peultimul strat pentru a se transforma in ion pozitiv. Cu cat un atom cedeaza mai usor electronide valenta, cu atat va avea caracterul metalic mai pronuntat.
Ionul se formeaza prin cedare sau acceptare de electroni pentru a forma structura stabila pe ultimul start
configuratia electronica:este structura atomului care este format din nucleu si invelis electronic. aflarea configuratia electronica al unui element depinde de numarul total de electroni si pozitia lui in tabelul periodic al elementelor

Multumesc, dar imi poti da te rog niste exemple? Aceste definitii le-am gasit si eu, insa in rezolvarea exercitiilor nu mai am idee cum se aplica.
Scuze nu am habar eu sunt abia in clasa a VIII-a :D