Dorm pe jumătate.Sângele candelei obrazului e de undelemn.O Madonă de majolică. Un crucifix de lemn.Un surâs de înger întristatA trecut, i-a zburatCa o columbă, pe dinainte.Pasul, nesimţit în veşminte,Vrea tot mai încet să o ducă,Imaterial şi lin, de nălucă.Florile şi fluturii au rămas într-un visDe stingere în aghiezmele din Paradis. Nimic nu mai luceşte şi cântă.De dincolo de zarea sfântăSe-aude-abia corul cetelor sfinteCu peruci de aur şi cu încăltăminteUşoară, de catifea stelară.Maica Scintila înghiaţă,La uşa şcolii de o viaţă,Descuie şi încuie, deschide şi închideCu chei palide şi livide.Cunoaşte toate domnişoarele mititeleCare poartă pe Hristos între mărgele,Şi pe cele care s-au măritat,Cu diplomă şi certificat.Maica mai descuie uşa din coridor Fetelor fetiţelor.Maică tristă, maică suavă,Eşti bolnavăDe seninătate şi slavă.
Miere Şi Ceară
Fetele, albinele,Au furat sulfinele,Ţărâna de soare,De pe flori uşoare,Pulberea de lună,De pe mătrăgună,Scrumul de şofran, Nea de măghiran,De pe izma-creaţăBroboane de ceaţă,

Lână de tămâieŞi smirnă, molâieSoiuri de luminăFăcută făină.Li se-aştern ca pânzeleToate dupăprânzele,Şi la toate ceasurileTrâmbele, atlasurile.Cred că va-ncăpeaÎntr-un stup şi-o stea,Care a venitŞi s-a rătăcitDintr-un roi de sus.Şi care disearăE miere şi ceară. ce-ati inteles va rog urgent

1

Răspunsuri

2014-10-18T10:25:25+03:00
Cred ca se refera la sacrificile calugaritelor de la manastire....
ce trebuie sa scriu
Nu stiu nici eu sigur,dar din cate am inteles transmite faptul ca femeile calugarite fac sacrificii mari printre care si faptul ca aceste nu se casatoreau .Zice acolo ca ca s-au maritat cu Hristos