Din fereastră.Şi findcă răsar în aţăStelele de dimineaţă,Crede că din zare-adâncăLuna vine şi-o mănâncă.Şi se-aşează liniştităCa să fie înghiţită.
Domniţa
Prinţesei mici îi pare bineCă stăpâneşte ţara de albine.Cetăţile dintre răchitele-argintii Noroade au cu sutele de mii,Şi mâna-i cât o floareCârmuieşte dulce zeci de popoare.Ca să le placăÎn in se îmbracăŞi se stropeşte cu fumDe parfum,Împresuratăde un văzduh de boareDe levănţică şi răcoare.Prinţesa mică-i bucuroasă.Prisaca sună ca murmurul de coasă.Fagurii sunt greiÎn buricele moi ale degetelor ei.În urzeala miilor de găuri de celuleAşteaptă-ncovoiate larvele minusculeSă se trezească şi să-i zboarePe umeri, pe gulere, pe cingătoare.A venit o solieDe o mieSă-i cânte la urecheRuga bălţii veche.Pâinea ei cu povidlă şi untO înconjoară zborul trântorului, mărunt.Pe cafeaua cu lapteAu tăbărât şaptezeci şi şapte,Şi roiurile avideSe îmbulzesc la felia de cozonac cu stafide.

1
ce trebuie sa facem?
ce intelegi din poezie
va rog ma ajutai urgent

Răspunsuri

2014-10-18T09:51:21+03:00
Nu stiu daca este chiar asa cum iti zic eu dar eu iti zic cum am inteles eu.              Aici este vorba despre o Printesa care cred ca este albina care stapaneste tara de albine.Ea era foarte mica dar carmuia zeci de popoare.Era foarte bucuroasa.Doar pana aici inteleg restul nu inteleg.Imi cer scuze ca nu am putut sa te ajut cu tot dar ti-am zis ca nu inteleg.