Răspunsuri

2014-10-17T19:29:40+03:00
La exercitiul 3 cel cu sensurile omonimelor:                                                            a ambala:-Produsul a fost ambalat;                                                                                      Maria s-a ambalat intr-o problema;                                                        ban:-Banul Craiovei;                                                                                                  -Am gasit un ban pe drum;                                                                            liliac:-Liliacul este o pasare nocturna; =sens de pasare;                                               -A inlorit liliacul alb=sens de floare;                                                                mai:-Suntem in luna Mai=sens de luna a anului;                                                         Mai este putin si vine vacanta;                                                                        mare:-Maria are o casa mare=sens de dimensiune;                                                       -Anul acesta am fost la mare;                                                                    para:-Doi este cifra para;                                                                                        Lui Mihai o sai para rau.                  vara:La vara ma duc la mare;                                                                                  Alina este vara cu Mihaela.Sper sa te ajute.                       
2 3 2
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-17T19:30:53+03:00
1. rama-rama->omonime 
 rana-rama->paronime

3.Ea a ambalat cornul.  
  Stai calm,nu te ambala !
  Mi-am pierdut un ban.
  Mihai Viteazul a fost ban al Craiovei.
  Floarea mea preferata este liliacul.
  Liliacul sta in pesteri.
  A venit luna mai !