Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-02-25T13:26:41+02:00
          Intr-o zi furnica se plibma.Vazu pe vecina ei proumbita spunanui:                                        ----Tu nu te pregatesti pentru iarna?                                                                              ----Nu spusese cu un oftat porumbita...                                                                        ----Ei bine eu ma duc sami strang provizii.                                                                    Furnica pleca,dar peste lenesea porumbita cazu iarna grea,furnica se madrea de poviziile care le stransese ,iar porumbita nu mai putea de foame...
6 4 6
2014-02-25T13:47:48+02:00
Furnica:-Hei!porumbito ,ma iei si pe mine la o tura de zbor pe spatele tau?
Porunbita:Nu!
Furnica:De ce?
Porumbita:Fiindca nu am incredere in furniciile rosii ca tine, fiindca ele ... musca.
Porumbita:Iar tu esti una dintre acelea.
Furnica:Nu toate suntem la fel.O sa-ti demonstrez.Daca ma lasi sa stau pe spatele tau cand zbori si nu te musc timp de-o saptamana iti voi aduce mancare.Bine.
Porumbita:Si daca ma musti te voi face pranzul meu.
Furnica:Bine, dar ai sa vezi... cand o sa mori de foamne sa nu vii la mine!!!
Porumbita: Nici nu vin, am familie, am de toate. Nu-mi trebuie nimic.
Furnica: Bine, porumbito, ai sa vezi tu!!!
Porumbita: Bine, la revedere.
     Deodata un foc de arma se aude.
Furnica: AAA!!!
  Un domn se plimba pe acolo cu pusca si copii furnicii erau si ei in cautarea de mama lor. 
Furnica: COPII! FUGITI!!
 Dar din pacate... pentru copii furnicii era prea tarziu, la fel si pentru porumbita. Asa ca... furnica facuse un compromis. Ea va avea grija de copii porumbitei iar porumbita, sa speram ca va avea si ea grija de copii furnicii.

MORALA: Ai grija cum te porti. 
3 3 3