Răspunsuri

2014-01-05T18:41:01+02:00
Se vor bucura=pers. a-3-a, pl
deschide=pers. a-2-a, sg.
am invatat=pers. 1, sg.
voi citi= pers 1,sg.
a citit=pers-a-3-a, sg.
curgea=pers a -3-a, n-are.
ne fermeca=pers. a -3-a, sg.
aduc=pers 1, sg.
a fost=pers a -3-a, sg.
a zvonit=pers-a-3-a, sg
va muta=pers a -3-a, sg.
2014-01-05T18:47:15+02:00
Se vor bucura = pers. a III-a, nr. plural ( ei se vor bucura )
deschide = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea deschide )
am invatat = pers. I, nr. singular ( eu am invatat )
stati = pers. a II-a, nr. plural ( voi stati )
voi citi = pers. I, nr. singular ( eu voi citi )
a citit = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea a citit )
curgea = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea curgea )
ne fermeca = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea ne fermeca )
aduc = pers. I, nr. singular ( eu aduc )
a fost = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea a fost )
a zvonit = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea a zvonit )
va muta = pers. a III-a, nr. singular ( el/ea va muta )