Salut.Eu am anumite nedumeriri in ce priveste conversiunea.De exemplu cuvantul "ingalbenite" e format prin conversiune si nu exista conversiune cu prefixe sau sufixe.Asta inseamna ca mai intai s-a format prin derivare si apoi prin conversiune.Asa ca daca indepartam ultimul procedeu (conversiunea) vom obtine forma cuvantului de dupa derivare.Dar nu exista cuvantul "ingalben" (cu prefixul "in").Deci cum e corect?

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-15T19:44:28+03:00
Este format prin conversiune chiar daca are prefixe sau sufixe atat timp cat trece de la o val morfologica la alta este conversiune chiar daca prezinta sufix sau prefix
A 8-a.Eu stiu ce ste derivarea.Ma intereseaza numai de ce s-a pus prefixul "in" la acest cuvant.
Pt ca nu se putea spune galbenite, tu ai dreptate ca s.a format prin derivare si asa e dar cum am mai spus atat timp cat isi schimba val morfologica devine conversiune
Bun.Dar daca de exemplu intalnesc un exercitiu care spune ceva de genul "Spuneti primul procedeu prin care s- a format cuvantul <<ingalbenite>> si forma acestuia de dupa procedeu".In acest caz va trebui sa mentionez primul procedeu (derivarea) dar si forma (deci si cu prefixul "in").Atunci care va fi forma cuvantului?
Nu vei gasi un astfel de enunt
Multumesc