Răspunsuri

2014-10-15T18:05:01+03:00
Pai fiecare obiect are un rol importanat in formarea unei cariere de ex daca inveti romina te faci prof de romana , daca mate -economist sau nu mai stiu eu ce deci in ansamblu toate astea te ajua ca cind termini toate lectiile astea plictis la scoala sa iti dai seama ce poti naiba sa faci tu in viata mai departe ca sa nu ajungi boschetar
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-15T19:02:20+03:00
Rolul scolii ar trebui sa fie acela de a ajuta individul sa-si dezvolte identitatea dar si acela de a promova intelegerea diversitatii si combaterea intolerantei si a extremismului. Scoala poate fi locul in care identitati multiple si avand uneori valori in conflict pot fi dezbatute, intelese si apreciate. Este locul in care ar trebui sa fie discutate probleme legate de etnie, religie, diversitate rasiala, toleranta si drepturile omului. Rolul scolii este insa unul limitat. Familia si comunitatea participa si ele la procesul de dezvoltare a personalitatii distincte a unui individ. Nu stiu daca putem vorbi despre "adevarata identitate". Identitatea nu este predefinita ci este intr-o continua transformare pe masura ce crestem si ne maturizam. Valorile, credintele, prejudecatile, nu ne sunt scrise in gene si nici nu sunt mostenite. Le asimilam in functie de tara in care ne-am nascut, conditia noastra socio-umana, comunitatea in care sunt activi. Daca vorbim despre identitatea noastra nationala, lucrurile se complica deoarece nu cred ca exista un consens in definirea conceptului de "roman" sau "romanesc". Care sunt elementele care ne diferentiaza de alte popoare, ce ne face unici? In scoala, abordarea identitatii nationale este incremenita mai degraba in ceea ce a insemnat identitatea nationala in trecut si mai putin in ce reprezinta ea in prezent sau care este proiectia ei in viitor. 
1 5 1