Despartiti in propozitii frazele si precizati felul lor:
1.Se induiosa la gandul ca ii va fi dat sa traiasca in liniste,sa creasca gaini si gaste.
2.Pe ecranul computerului meu,in fata caruia lucrez de o ora si jumatate,vad ultimele randuri ale povestirii pe care tocmai o citesti,chiar in clipa asta.

2

Răspunsuri

2014-02-23T22:00:50+02:00
Nu sunt sigura, deci poti sa astepti mai multe raspunsuri. 
Parerea mea e ca se rezolva asa:

Fraza 1
Propozitia 1: "Se induiosa la gandul" - propozitie principala
Propozitia 2: "
ca ii va fi dat" - completiva indirecta (la care gand se induiosa?)
Propozitia 3: "
sa traiasca in liniste" - subiectiva (cine ii va fi dat?)
Propozitia 4: "
sa creasca gaini si gaste." - subiectiva (cine ii va fi dat?)

Fraza 2
Propozitia 1: "
Pe ecranul computerului meu [...] vad ultimele randuri ale povestirii " - propozitie principala
Propozitia 2: "in fata caruia lucrez de o ora si jumatate" - atributiva (care computer?)
Propozitia 3: "pe care tocmai o citesti,chiar in clipa asta." - atributiva (care povestire?)

24 4 24
nu stii cumva unde pot gasi descrierea portretului Eufrosinei Lecca? sau daca ma poti ajuta sa fac o descriere,adica sa imi dai cateva idei ar fi perfect :)
daca stii raspunde la intrebarea pe care am pus-o eu pe aceasta tema ;)
Nu ma pricep decat la gramatica. Scuze.
nu e nimic,oricum mersi mult pentru ajutor :*
Cu placere :*
Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-24T01:41:07+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Da, doar analiza pt. fraza 1. trebuie corectata: 1 - PP; 2 - Atr (regentul este subst. "gândul"); 3-4 sunt CD coordonate şi depind de nr.2; nu este nici o subiectivă deoarece nu ai nici o expresi impersonală. În rest, ce s-a scris în primul răspuns este corect.
13 4 13
Şi, de fapt, a doua fraza are altă schema: "văd ultimile rânduri ale povestirii" - este PP; de ea depind 1. - CLoc (unde văd?) şi 3. - Atr.
Deci nr.2 este PP.
E cu schepsis fiindcă nu virgulele despart propozițiile. E fără logică daca ar fi aşa. Deci, trebuie să urmăreşti şi logica textului.
E clar ca am uitat tot la gramatica intr-un an :))