Răspunsuri

2014-02-23T20:19:22+02:00
Adica fulgii zapezii acopera orizonturi sau zari
si zi asa: Prin personificare " zapada saruta intinderile" autorul sugereaza venirea iernii si imbratisarea intinderilor de catre zapada. Titlul este format din doua substantive: zapada, intiderile si dintr-un verb predicativ: saruta.
trebuia compunere sau ceva mai pe scurt?
Presupun ca asta ti-a zis profa sa faci nu ? Ca la simulare 200-250 de cuvinte ,adica 20-25 de randuri.
nu draga doar explicatia.
Noi la simulare am avut compunere... acum depinde ce i-a cerut ei.. eu i-am dat doar o explicatie scurta.
2014-02-23T20:33:05+02:00
Ok.Deci asa am scris eu la simularea de la romana si am avut noroc ca fix asta invatasem cu o seara inainte. Structura asta mi-a dat-o profa si mi-a fost de folos.P.S.:NU ESTE COPIAT !!! 

Dai definitia : Titlul reprezinta un cuvant, o sintagma sau un enunt care denumeste un text si sintetizeaza mesajul artistic al acestuia, avand rolul unei chei de lectura.
Apoi scrii : 
Titlul textului este construit sintetic / analitic, avand in vedere ca este construit dintr-un singur cuvant, substantivul comun, articulat hotarat/nearticulat / (alta parte de vorbire)„………”./ din mai multe cuvinte, substantivul comun articulat hotarat nearticulat / (alta parte de vorbire)„………”, prepozitia simpla/ (alta parte de vorbire) „…..” si …………, „……………”. Stilistic, titlul reprezinta o metafora /un epitet metaforic/(alta figura de stil), foarte sugestiv (a), care sugereaza/semnifica /reda imaginea………. De asemenea, titlul are o valoare denotativa, pentru ca se refera la…………………. fata de care se exprima sentimente de………………… / o valoare conotativa, deoarece exprima se exprima sentimente de nostalgie/………… ale eului liric. 

Apoi incepi cu cuprinsul a,si nu uita ca sensul denotativ este cel care indica un sens concret si e usor de regasit in text si cel conotativ  indica un sens figurat 
ce sugereaza interpretari detaliate legate de elemente specifice de analiza a textului, precum: sentimente, marci ale lirismului, particularitati stilistice, motive literare etc. 
Deci in cuprins scrii : 
Sensul titlului este descifrat treptat in cuprinsul poeziei, prin numeroase elemente ce apartin campului lexico-semantic al cuvantului „………..” (…………………..).-scrii asa doar daca exista un cuvant care are un camp lexico-semantic. Acesta evidentiaza ideea de …………… si motiveaza sentimentele de ………… fata de ……….. ale eului liric. Raportat la text, titlul pune in prim-plan sentimentele eului poetic, si anume ………….., care se explica prin faptul ca ………………… Relevante in acest sens sunt figurile de stil folosite. Astfel,epitetul/personificarea/metafora/comparatia/enumeratia etc. „……….” reda imaginea……………………  
Incheierea: -formularea concluziei.  
In concluzie, titlul poeziei „………”, de ……………. este in deplina concordanta cu continutul ideatic al textului liric, in care se prezinta…………………., care sugereaza discret sentimentele de…………………. ale eului liric in ipostaza de …………….. (indragostit, contemplativ, meditativ, nostalgic etc.).  
26 4 26
Giorgi , 10 ai luat la simulare ? Foarte buna !
8.80 :)) Mersi.