1. Afla numerele a,b si c, stiind ca a+b+c=1762, a+b=1126, iar b-c=216.

2. Suma a doua numere naturale este 747. Daca unul dintre numere se injumatateste, atunci suma devine 547. Care sunt numerele?

2

Răspunsuri

2014-10-13T14:18:12+03:00
1. a+b+c=1762 a+b=1126 si inlocuim si aflam c c= 1762-1126=636 b-c=216 unde aflam b b=636+216=852 a+852+636=1762 a+1488=1762 a=1762-1488=274 poti sa verifici
Ptr. 2.
ex. 2 la omentarii
comentarii
747 -547=200 este jumatatea primului nr deci a= 200*2=400. a+b=747 si aflam b= 747-400=347
*= ?
2014-10-13T14:26:39+03:00
1. c= 1762 - (a+b) = 1762 - 1126 = 636
    b = 216 + c = 216 + 636 = 852
    a = 1126 - 852 = 274

2. a+b=747 
(a:2)+b = 547  => a:2=547-b => a = 2 x (547 -b)
2 x (547-b) + b = 747
1094 - 2b + b = 747 => b = 347
a = 1094-2b = 1094 - 694 = 400
2 4 2