Răspunsuri

2014-10-12T14:06:23+03:00
Poezia "Izvorul noptii " de celebrul poet L.Blaga deoarece autorul isi expeima sentimentele,atitudinile ,trairile in mod direct cu ajutorul marcilor lexico-gramaticale : pron.pers 1 (îmi,mea ) si a2 a( ta,ţi-,tăi ,) !Sunt prezente figuri de stil ...epitete (ochi negri ) metafore (mare de intuneric ,ochi adancii ) .Cu toate acestea fiind spuse am demonstrat ca opera "IZVORUL NOPTII"apartine genului liric !!
2014-10-12T14:16:59+03:00
Genul liric reunește operele literare in care autorul inși exprima sentimentele si ideile prin intermediul eului liric. In primul rand ,opera literara ,,izvorul nopții"de Lucian blaga aparține genului liric. Poetul își marturiseste direct sentimentele de admirație fata de frumusețea iubitei , vocativul ,,frumoaso" exprimând sintetic perfecțiunea ființei dragi.monologul lirc adresat ,susținut de formele pronominale la persoana a doua (rai , ti- ,ta) si la persoana întâi (îmi , mea). In al doilea rand, ideile poetice sunt evidențiate printr-un limbaj expresiv ,prin care se remarca metaforele : (izvorul nopții , mare de-ntjneric ) si enumerația : peste vai ,si peste munți si peste șesuri. Versurile nu sunt organizate in strofe si ,desi ritmul si măsură lipsesc ,muzicalitatea este data de pauzele create de punctuație. In concluzie , aceasta opera literara are toate notele definitoriii ale unui text liric...
Izvorul noptii
-dem. a genului liric –

Poezia “ Izvorul noptii” de Mihai Eminescu face parte din volumul “ Poemele luminii” si se inscrie in tema iubirii,o poveste de dragoste ideala .Creatia “Izvorul noptii” apartine genului liric si este ca specie literara o idila clasica.
Idila este o specie a liricii peisagiste si erotice, care prezinta in chip idealizat iubirea, intr-un cadru rustic, fiind ilustrate prin imagini artistice si figuri de stil