Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-10-11T21:37:00+03:00

Raspunsul mi-a fost sters,asa ca am sa re-forumulez:

Pentru a demonsta ca o opera este lirica ,trebuie sa respectam un  plan.

Introducere:

(Aliniat) Dupa parerea mea,opera (numele operei-apoi subliniezi titlul) scrisa de (numele autorului) este opera lirica.Definitia operei lirice: Opera in care autorul isi exprima sentimentele in mod direct cu ajutorul figurilor de stil si al eului liric se numeste OperaLirica.Tema poeziei este (scrii tema poeziei-tema poeziei se scrie doar optional)

(Aliniat) In primul rand.in text intalnim marcile eului liric ( si le enumeri) (Dupa ce ai scris maricle eului liric,povestesti pe scurt povestea)
(Aliniat)In al doilea rand,in text intalnim figuri de stil si imagini artisitce ce subliniaza frumusestea naturii/inefabilul iubirii (scrii ,,frumusetea naturii" daca in text este vorba despre natura .Ex: Lacul-M.Eminescu sau scrii<inefabilul iubirii> daca este vorba deste o poveste de dragoste)(Dupa ce ai ales ,trebuie sa enumeri 4 figuri de stil: 2 imagini artistice,si 2 figuri de stil )

(Aliniat)In concluzie putem afirma ca opera (numele operei) apartine genului liric.
Sper ca te-am ajutat ! MirceaThb
pff... mi-ai raspuns pe jumatate... mi-ai facut chestia cu argumentarea ,dar separat imi mai trebuie si elementele de versificatie cu exemple din poezie