Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-11T10:31:01+03:00
A) Omonimele lexicale pot fi: 
- totale - omonimele care au forme flexionare identice: 
leu / leu---------lei / lei 
Mai am doar un leu în buzunar. Mai am doar doi lei în buzunar.
De la circ a scăpat un leu. Am văzut mulţi lei la Zoo. 

- parţiale - omonimele nu au forme flexionare identice:
Masa: 
mese (de bucătărie)
mase (de oameni) 
Bandă:
bande (de răufăcători)
benzi (magnetice)
7 4 7
2014-10-11T10:31:38+03:00
Omonimele partiale sunt denumite uneori si omonime false, intrucat ele coincid numai la unele forme ale cuvintelor si se diferentiaza la altele. In acest grup intra atat omonimele cu etimologii diferite, cat si omonimele aparute prin dezagregarea polisemiei cuvantului. De exemplu:caval1 „fluier ciobanesc” (pl. cavale), caval2 „sant de irigat” (pl. cavaluri); corn1 (pl. coarne), corn2(pl. cornuri), brac1 „caine de vanatoare” (pl. braci), brac2 „desen” (pl. bracuri), mot1 (pl. moturi),mot2 
Omonimele propriu-zise sau omonimele totale, adica cuvinte apartinand aceleiasi parti de vorbire care coincid la toate formele lor si au, de regula, etimologii diferite: baie1 „scaldat, scaldatoare” < sl. banja, baie2 „mina” < magh. bánya; banca1 „scaun lung pentru mai multe persoane” < fr. banc, banca2 „intreprindere financiara” < it. banca; leu1 „mamifer carnivor din familia felinelor”, leu2 „unitate monetara principala in Romania”; lira1 „instrument muzical” < fr. lyre, lat. lyra, lira2 „nume de unitati monetare din unele tari” 

6 4 6