Buna am o tema la engleza iar eu nu ma pricep deloc , puteti sa ma ajutati ? puteti sa ma srieti cateva idei in engleza pentru a face o compunere dupa urmatoarea cerinta ? '' Start planning this composition : Do you prefer pop songs to be in English or in your own languest ? a) music more important than words b) can understand words c)music part of traditional national culture d) words nore important than music ! Va rog Ajutati-ma ! :)

2

Răspunsuri

2014-10-10T17:10:07+03:00
Bună!
Idei, idei... Ar trebui să-ți alegi un punct în primul rând. Eu am să-l aleg pe b).
Poți folosi structuri în care să evidențiezi că pentru tine contează muzica, nu neapărat și versurile.
I can understand the song, the message sent, and hence appear experiences.
Continui cu argumente care să întărească opinia ta, precum:
Music transmit many feelings and the lyrics can complete you.

Sunt câteva sugestii. Mult noroc!

1 5 1
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-10T21:35:39+03:00
I love music ,she inspired me .for me is music more important than words ,music make me strong ,i can understand words of music ,i hear it and i can make you to love it ...all is just a music part of traditional national culture what inspired ours..but also says that words are more important than music,i think everyone has the right to judge it how can.but also i can say that music live in word ,she lived in my heart.
Buna ideea,dar apar foarte multe greseli de ortografie.Ai folosit google translate?