Ba, nu stiu daca asta se poate face fara desen, oricum nu stiu daca ma pot desena la distanta de oglinda :)) oarecum dar scrie asa in problema
Va aflati la 20 cm de o oglinda plana verticala.La ce distanta vedeti imaginea voastra data de oglinda? Va indepartati de oglinda cu 5 cm.In ce sens se deplaseaza imaginea voastra si cu cat
Se poate ca raspunsul sa fie prima data la distanta de 20 cm, apoi la distanta de 5 cm si imaginea se deplaseaza in sensul in care ne deplasam noi? Ii ceva logic? :)))

2

Răspunsuri

2014-10-10T14:36:50+03:00
Dar  ce spui cu asta cu ce te putem ajuta? aia nu inteleg cuce te putem ajuta

Problema este enuntata f corect
da nua asa scrie in carte :)))
ok
Acuma ca recitesc ce ai scris inteleg ca ai vrut s areproduci afirmatia cum ca odata ce ne indepartam de oglinda cu 20- aprox 25 cm si imaginea in oglinda se diminueaza odata cu deplasarea...asta stiu si eu ca nu is proasta dar fii atenta ce problema stupida nici nu stii cum s-o iei, ori ii ceva la misto ii i ceva pe langa fizica
Repet: problema este enuntata corect!
2014-10-10T14:45:53+03:00
ASA SCRIE IN CARTE DACA NU SCRIE NORMAL

Va aflati la 20 cm de o oglinda plana verticala.La ce distanta vedeti imaginea voastra data de oglinda? Va indepartati de oglinda cu 5 cm.In ce sens se deplaseaza imaginea voastra si cu cat
pai daca e oglinda cred ca e cu minus :)) -20 -5 :))
Da bine :)))