Răspunsuri

2014-10-09T19:08:38+03:00
Grupa intai. La indicativul present , forma radicalului de infinitiv se adauga treminatiile " -e ;-es;-e;-ons;-ez;-ent." Grupa a doua la indicativul present forma radicalului de infinitiv se adauga terminatiile "is;-is;it;-ons;-issez;-issent. "
imi
la toate persoanele dar la ce timp le vrei conjugate?
la infinitiv!!
ele sunt deja la infinitv in enuntul tau:aller,avoir,etre....verbul la infinitiv este practic radacina de unde incepi sa conjugi timpurile verbale
verbele la infinitv sunt de gr.I,(-er).gr.II(-ir),grupa a III-a(-ir,-oir,-re)