Redacteaza o compunere 15-25 randuri in care sa argumentezi ca textul " Zapada saruta intinderile" de A.E.Baconsky apartine genului liric

1
da-mi textul.
Cate culori au fost,o, Doamne,
dami tot textu, nu trimite pe fraze.
Comentariul a fost şters

Răspunsuri

2014-10-08T20:24:56+03:00
Aceasta poezia apartine genului liric. Deoarece genul liric este o modalitate de reflectare a sentimentelor si emotiilor autorului. Tot ce il preocupa, il framinta, il bucura, il intristeaza, il alina pe scriitor, se oglindeste in scrierea lirica. Autorul in aceasta poezie se percepe pe sine ca un univers aparte. Pe coardele acestei poezii vibreaza rascolitoarele sentimente de ingirjorare, de tristete, melancolie care il macina pe autor.  Aceasta poezie inspira toate gindurile autorului. Ea ii deschide sufletul lui. Genul liric este genul care scoate din autor tot ce simte el, scoate toata durerea lui. Autorul fii incarcat cu diferite sentimente si emotii apeleaza la genul liric. Aceasta poezie e genul liric, deoarece autorul a dat friu liber sentimentelor, ideilor, gindurilor care il preocupau pe moment, dindui insiratie sa creeze ceva frumos: o poezie lirica! Poezia lirica te face sa simti ceea ce a simtit si autorul scriind poezia data. 
28 3 28
E bun, dar imi trebuie de 15-25 de randuri :|
ok
scrie asta si eu mai scriu ceva. putin mai tirziu.
gata am redactat. am scris ceva mai mult.
Mulțumesc :*