Va rog sa ma ajutati la redactarea unui dialog pentru una dintre situatiile date:In librarie,Ghiseul de informatii al garii,La posta.Folositi formule de salut permisiune si de solicitare.Atentie la folosirea semnelor de punctuatie.

2

Răspunsuri

2014-10-08T16:38:26+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Maria si Alina,cele doua colege de clasa se intalnesc la biblioteca :
-Buna Maria, ce faci?
-Salut, Ioana.Am venit sa imprumut o carte de la biblioteca.Tu?
-Si eu sunt aici sa returnez cartea pe care doamna invatatoare ne-a pus sa o citim,pentru ca am terminat-o de citit si vreau sa imprumut alta.Tu ai citit-o?
-Sigur! Finalul m-a surprins,atunci cand Nica este prins asupra borcanului cu smantana,bietul de el!
-Amintiri din copilarie este o carte foarte buna,scrisa de un scriitor foarte renumit.
-Adevarat,Ion Creanga este cel mai bun scriitor al tarii noastre.Dar acum,ce carte vrei sa imprumuti?
-Pai cred ca o sa iau "Eneida".Dar tu?
-Eu, inca nu stiu.
-Bine, atunci ne vedem maine la scoala.Pa!
-In regula, pa-pa!
6 4 6
2014-10-08T17:03:15+03:00
In librarie -Buna Ziua!!! -Buna ziua cu ce va pot ajuta? -Aveti cumva o carte de povesti, nuvele si povestiri? Da bineinteles ! Uitati asta este :* Multumesc frumos cat costa? 20 lei Multumesc o zi buna Cu placere mersi la fel
5 4 5