Explicati cum s-au format urmatoarele cuvinte : cetatenie, a desperechea, morarita , neinfrumusetat, olteneste, a reinarma .

2
cetatenie- format prin derivare cu sufixul "-ie" de la substantivul "cetatean", format la randul lui prin derivare cu sufixul "-ean" de la subst. "cetate"
multumesc :*

Răspunsuri

2014-10-08T16:33:45+03:00
Cu prefix si sufix:
cetatean,pereche,moara,frumos,oltean,arma,...pune te rog cel mai bun...totusi am raspuns prima plizzz...
28 2 28
ajut-o daca crezi ca la mn nu e corect..
ma ajutati amn2 fara suparare
eu am scris aja cum am crezut ca e bine si corect alege singura deja daca crezi si tu ca mn...ok?
ok
mai bn aleg aman2 variantele si doamna va alege cea corecta
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-08T16:44:04+03:00
Olteneste- format prin derivare cu sufixul "este" de la subs "oltean", format la randul lui prin derivare cu sufixul "ean" de la subst prolriu "Olt" // morarita - format prin derivare cu sufixul "ita" de la subst "morar" , format la randul lui prin derivare cu sufixul "ar" de la subst "moara"// a reinarma- format prin derivare cu prefixul "re" de la verbul " a inarma" , format la randul lui prin derivare cu lrefixul "in" si sufixul "a" de la subst "arma"
47 4 47
A desperechea- format prin derivare cu prefixul "des" si sufixul "a" de la subst " pereche"
ok gata mersi frum :*
Cu placere :*