Răspunsuri

2014-10-08T09:58:58+03:00
Hello ! / Hi ! [ Ambele inseamna Buna ]
Dar daca te refereai sa iti traducem prop. :  ''cum se saluta oamenii din toata lumea '' , uite aici : how to greet people from all over the world?

eu stiu ca doar eschimosii se saluta cu nasul.
ok asta da si mai sunt multe alte tari
ok daca stii ca sunt mai multe te ascult..
poti cauta si pe google daca aici nu te ajuta n imeni..stii..?
Japonese people bow when they greet someone.
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-08T10:40:41+03:00
‘Bună’ aşa se salută, în prezent, bucureştenii. Ardelenii spun ‘servus’, dar nu toţi. În Cluj, Sibiu, Banat, se foloseşte ‘ciau’ sau ‘ceau’. Maghiarii spun ‘servus tok’ şi răspund ‘szia!’. În România, forma de salut diferă în funcţie de zonele geografice, ea suferind în decursul timpului şi anumite modificări.Adolescenţii mai folosesc şi formule de salut: Salve!, Salutare! Salut! Noroc! Pa! Te sărut! Hai, te-am pupat! Salut, bărbate!, Hai, pa! sau, recent importatele de pe Internet: Hi, Hi all, Sal, Hello, Ahoy, See ya. ‘Bună ziua’, ‘La revedere’, Sărut-mâna’ aproape au dispărut dintre formele româneşti de salut.În mediile educate, a prins teren englezescul ‘How do you do?’. Întrebarea ‘Ce mai faci?’ sau ‘Cum îţi merge?’ este deja o formulă de politeţe fără pretenţia de a pătrunde efectiv în treburile altuia.Pe alte meleaguri întâlnim salutul, astfel: Konnichi wa (japoneză), Jambo (swahili), Ni hao (chineză), Bonjur (franceză), Ciao (italiană), Ahoj (cehă), Hej (daneză), Şalom (ebraică), Saluton (esperanto), Hallo (germană), Olá (portugheză), Zdravstvuitie (rusă), Al Salaam a’ alaykum (arabă), Merhaba (turcă).
SI DACA TE REFERI LA GESTURI : 
În Tibet, de exemplu, este foarte politicos sa scoţi limba atunci când întâlneşti pe cineva prima oară.Japonezii se înclină, iar britanicii spun doar ‘bună ziua’ şi îşi dau mâna. În schimb, francezii, pe lângă strânsul mâinii, se sărută pe ambii obraji, atât la sosire, cât şi la plecare.În Botswana, oamenii îşi ating palmele uşor, dar nu le strâng.În Cambodgia se lipesc palmele, ţinându-le apropiate de piept. Cu cât palmele se ridică mai sus, cu atât respectul arătat este mai mare. În nordul Mozambicului, oamenii bat de trei ori din palme înainte de a rosti cuvântul pentru salut.În Australia, la prima întâlnire nu e politicos să îmbrăţişezi sau să săruţi şi nici să vorbeşti despre chestiuni personale.

1 5 1