Redacteaza o compunere de 15-25 de randuri in care sa motivezi faptul ca poezia citata, "Izvorul noptii" de Lucian Blaga , apartine genului liric ! Mersi :*

1
Da-mi si mie schema poate o pot face si daca nu pot iti voi raspunde aici!
ok
tia facuto cineva
ok!oricum multumesc pentru timpul acordat!
nui nimic

Răspunsuri

2014-10-07T16:58:12+03:00
In opinia mea, poezia " Izvorul noptii " de Lucian Blaga apartine genului liricc deoarece autorul isi exprima in mod direct idei, ganduri, sentimente. In primul rand, marcile lexico-gramaticale ale eului liric sunt prezente in poezie: verbe la persoana a intai "stau", adjective pronominale la persoana intai "mea", la persoana a doua " ti" , "tai" si substantive in cazul vocativ " Frumoaso" , "lumina mea" . In al doilea rand, in text apar figuri de stil : epitete " ochii negri" , "ochii tai, adancii" , metafore " izvorul noptii", " o mare de intuneric" , comparatii " ochii tai sunt ca izvorul"," din ochii tai curge noaptea ca o mare de intuneric" si oximoronul " Asa-s de negri ochii tai, lumina mea". Poezia nu respecta anumite rigori ale versificatie, dar, cu toate acestea are o muzicalitate deosebita care se realizeaza prin pauzele pe care le impune discursul liric si printr-un anumit accent afectiv al versurilor. In concluzie, datorita tuturor particularitatilor mentionate mai sus putem incadra opera " izvorul noptii" de Lucian Blaga la genul liric.
15 4 15