AJUTATI-MA

DACA UN KILOGRAM DE FRUCTE SI DOUA STICLE DE APA MINERALA COSTA 19 LEI ,IAR UN KG DE FRUCTE SI PATRU STICLE DE APA MINERALA COSTA 29 LEI , SA SE AFLE CIT VOR COSTA CINCI KILOGRAME DE FRUCTE SI SASE STICLE DE APA

2

Răspunsuri

2014-10-05T18:59:52+03:00
Ii 5 lei o sticla si 9 lei un kg de fructe ...
Calculeaza
CUM POTI SAMI SPUI ))
Pai daca 1 kg de fructe si 2 sticle 19 lei iar 1 kg si 4 sticle 29 de lei=>ii o diferenta de 10 lei ..s-au cumparat doar 2 sctile =>ca 99 5 lei sticla revenim si procedam la fel ca
scadem 2 sticle adik 10 lei si ne raman doar fructele ce inseamna ca au ramas 9 lei
Cel mai inteligent răspuns!
2014-10-05T19:03:26+03:00
1 kg + 2 st = 19 lei
1 kg + 4 st = 29 lei
_____________________
scadem ecuatiile
   /     2 st = 10 lei
1 st = 10 : 2
1 st = 5 lei
19 - 2 * 5 = 9 lei kg de fructe
5 * 9 = 45 lei costa 5 kg fructe
6 * 5 = 30 lei costa 6 sticle apa
45 + 30 = 75 lei costa 5 kg si  6 apa

ASTA LA TEMA PE ACASA )))
PROFA MIO DAT 10 PROBLE
DAR NAM ATITEA PNCTE
))
ok, daca stiu cu placere, sunt doar a 4-a