celula are doua stadii de evolutie : interfaza ( perioada de crestere) si diviziunea ( cand se divide si da nastere la 2 celule fiice ) . In interfaza, materialul genetic al celulei este constituit din niste filamente imprastiate prin nucelu, ce poarta numele ce CROMATINA. Aceasta cromatina, inaintea diviziunii celulare, se spiralizeaza (condenseaza, se strange, se aduna) si formeaza niste structuri numite CROMOZOMI.
Un cromozom are doua subunitati identice numite CROMATIDE care sunt unite intr-un punct numite CENTROMER sau Constrictie Primara.
cromozomii sunt constanti ca nr,forma si dimensiune pentru fiecare specie
sunt de 2 feluri procariot-reprezentat de o molecula de adn si forma circulara si eucariot-este format din adn,arn,proteine,ioni de calciu si magneziu
celulele corpului(somatice)-au set complet de cromozomi si se numesc diploide,iar cele reducatoare au set redus la jumatate de cromozomi si se numesc haploide

Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-01-03T09:44:45+02:00
Din cate imi amintesc, cromozomul este x pentru fete ,perechia xx este la fete
si xy la baieti, sunt in numar de 23 de perechi, 
Daca ai o carte buna de biologie, gaseti raspunsul, ei sunt sexuali, cei xx si xy , asa, de exemplu cromozomul din perechea 5 are ca functie dezvoltarea laringelui si daca nu se dezvolta bine apare boala cry de chat, cauta pe net
Comentariul a fost şters
Comentariul a fost şters
hmm, nu stiu cum sa spun, am invatat in clasa a 9-a si nu mai stiu sigur..au rol in formarea si transmiterea corecta a informatiei ereditare la celulele fiice in cursul diviziunilor celulare
Comentariul a fost şters