Ma puteti ajuta si pe mine la acest exercitiu,va rog!!! Exercitiul este urmatorul:Explicati ce este gresit in enunturile urmatoare si corectati-le: Maria are o caligrafie frumoasa.;In primavara, se vor organiza alegeri electorale.;Concluzia finala a lucrarii a fost apreciata de toti participantii la aceasta manifestare comemorabila in memoria marelui romancier epic Liviu Rebreanu.;Dupa ce a fost internat la spitatul clinic in urma hemoragii de sange,bunicul a fost tratat cu un medicament folosit doar pe cobaii de experienta si iar si-a redobandit vitalitatea sa.; Mijloacele mass-media au prezentat ieri noi aspecte ale contrabandei ilegale cu tigari.Nu am nevoie sa-mi explicati doar sa corectati propozitiile.

1

Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
  • Utilizator Brainly
2014-10-04T19:02:30+03:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Maria are o caligrafie frumoasa. --> pleonasm deoarece caligrafie inseamna scris frumos.
In primavara , se vor organiza alegeri electorale. --> NU STIU , SCUZE
Concluzia finala a lucrarii a fost apreciata de toti participantii. -->Pleonasm , concluzie inseamna decizie finala.
Manifestare comemorabila in memoria lui .... --> Pleonasm , comemorabil inseamna in memoria lui ...
In urma hemoragii --> In urma hemoragiei .
Iar si-a redobandit --> Pleonasm , iar si-a dobandit .
Mijloacele Mass-Media --> Pleonasm , mass-media reprezinta mijloace.
Contrabanda ilegala --> contrabanda inseamna transportarea ilegala .

Sper ca te-am ajutat !

31 4 31
pa si sa le scrii corect ?
Comentariul a fost şters
ok mersi
bun
aiurea