Argumentati ca poezia Adam si Eva de Tudor Arghezi are ca tema jocul.

Cineva va rog....

2
ok
In opinia mea (daca treuie sa-ti dai opinia) poezia "Adam si Eva" de T.ARghezi are ca tema jocul deoarece poetul nu respecta intocmai evenimentele biblice.Astfel poetul foloseste niste insusiri specifice copiilor: naravas, nevinovat.In concluzie cred ca tema poeziei este joaca fiindca poetul ii aseamana pe primii oameni cu niste copii fapt ce reiese si din ultimele 2 versuri : "Sa nu te miri ca, sovaind si mici, /Li se julea si nasul prin urzici".
Pui tu alineatele si scuze pt grselile de ortografie daca sunt m-am grabit
Mersi
ajutatima va rogggg

Răspunsuri

2014-10-04T17:54:27+03:00
Dupa parerea mea , tema nu e jocul , ci e vorba de prezentarea crearii primilor oameni . De ce ? Fiindca asta gasim in poezie . E formata doar din trasaturile lui Adam si din trasaturile Evei , din felul cum i-a creat Dumnezeu .
asta e sfarsitul .
Să nu te miri că, şovăind şi mici,
Li se julea şi nasul prin urzici
Asta si personajele sunt descrise ca fiind niste copii
Daca vrei sa ma ajuti am nevoie de 10-15 randuri
Asa scrie in carte ? Ca tema e jocul ? Pai, de-ar fi asa.. Autorul foloseste diminutive ..'' nitelus ''.. in descrierea lui Adam .. adjective gen : somnoros , trandav , naravas , zbanghiu . Autorul nu foloseste cuvinte teologice in descrierea celor 2, ci ii descrie ca fiind mici , atat de mici incat nasul le ajungea printre urzici .
2014-10-04T18:00:27+03:00
In opinia mea (daca treuie sa-ti dai opinia) poezia "Adam si Eva" de T.ARghezi are ca tema jocul deoarece poetul nu respecta intocmai evenimentele biblice.Astfel poetul foloseste niste insusiri specifice copiilor: naravas, nevinovat.In concluzie cred ca tema poeziei este joaca fiindca poetul ii aseamana pe primii oameni cu niste copii fapt ce reiese si din ultimele 2 versuri : "Sa nu te miri ca, sovaind si mici, /Li se julea si nasul prin urzici".
10-15 randuri te rog si te marchez cel mai bun