Răspunsuri

2014-10-04T17:37:46+03:00
Este seara.Ma pun in pat sa citesc o poveste ,cum fac de obicei inainte de culcare.        Deodata,adorm,pe la inceputul povestii,fara sa-mi dau seama decat dupa acea.Citeam povestea capra cu trei iezi de Ion Creanga.In lumea minunata a povestilor si a basmelor ma duce intro casuta din padure.Am incercat sa o avertizez pe mama capra,sa-si ia iezii cu ea,dar nu ma crezut.Am incercat sa-l avertizez pe urs,sa nu-i faca vocea subtire lupului,ca sa nu manance iezii.El a inceput sa rada si mia zis ca e periculos si la fel ca pe cei doi,i-am avertizat pe cei trei iezi de lup.Doar cel mic ma crezut.ma-m ascuns repede,ca nu cumva sa ma manance si pe mine.Dupa ce a plecat,mai dolofan decat venise,.indurerata,mama,plangea in hohote,dupa ce iedutul ii povesti totul.am ajutat-o sa se razbune pe lup,dar spre deosebire cu ce sa intamplat defapt,la-m chemat si pe mos martin si am mers si eu la un festin cu mancaruri traditionale,la care fusese invitat si lupul,l-am invitat si pe mos martin,pentru ca el e bun,sa ne apere in caz ca lupul vrea sa ne atace.Apoi totul a decurs ca prima oara:scaunul lui era din ceara,in spatele lui era o groapa cu jaratic,manca lacom si nu observara,asa ca el a cazut,fara sasi dea seama in groapa.Apoi m-am trezit si mi-am dat seama ca totul a fost un vis,ca adormisem cu cartea in mana si cu povestea-n gand,si de acea am intrat inlumea povestilor.(scuze pentru greselile de scriere,dar presupun ca le vei corecta tu)
5 4 5