Am la ed.educatie tehnologica sa fac un referat de 20-30 de randuri despre biogaz

1
imi faci si mie niste poze la lectii plz am nevoie neaparat de niste exercitii ca profa a zis ca ne va da test din exercitiile alea si n-am cartea

Răspunsuri

2014-10-04T12:30:02+03:00
Biogazul este este termenul folosit pentru amestecul de gaze (metan, hidrogen și bioxid de carbon etc.) de origine biogenă care iau naștere prin procesele de fermentație sau gazeificare a diferite substanțe organice. Aceste gaze servind prin ardere ca sursă energetică (energie biogenă). Energia obținută din acest lanț, biomasă→biogaz→curent electric și agent termic, se numește energie regenerabilă, pe următorul considerent: dioxidul de carbon eliminat în atmosferă la arderea biogazului, reprezintă o cantitate cel mult egală cu cu cantitatea asimilată de plantele sau nutrețurile consumate de animale, în perioada lor vegetală. În ideeaprotocolului de la Kyoto, aceasta reprezintă un circuit închis de dioxid de carbon, spre deosebire de carburanții fosili (gaz metan, cărbune, țiței) la arderea cărora se degajă dioxid de carbon care a fost asimilat cu multe mii de ani în urmă.
1 5 1