Determinati nr x , stiind ca e egal cutrei sferturi din 824. 2) Pt 6kg de lamai si4 kg de portocale se platesc 420 lei, iar 5 kg de lamai si 2 kg e portocale se platesc 310 lei. Cat costa un kg de1kg de lamai? dar 1kg de portocal?

1

Răspunsuri

2014-10-03T04:14:55+03:00
X=3/4 * 824 =3 * 206=618

6kg lamai......4kg port.......420 lei
5 kg lamai.....2kg port.......310 lei  / x 2

6kg lamai.......4kg port.......420lei
10kg lamai......4kg port.......620 lei  - scadem prima relatie din a 2-a si avem

4kg lamai........../..............200 lei
deci, 1kg lamai costa:  200 : 4=50 lei
5 kg lamai costa:  5 x 50=250 lei
2 kg port. costa:  310 - 250=60 lei
atunci, 1 kg port. costa: 60 : 2=30 lei