Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-02-18T19:58:18+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

×
Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Deoarece pentru a cumpara 9 migii in loc de 6 are nevoie de 55-10=45 lei, inseamna ca o minge costa 45:3=15 lei.
Daca Mihai are x lei, atunci pretul celor 6 mingii este
6·15=x+10
90=x+10
x=80 lei(are Mihai)