Răspunsuri

• Utilizator Brainly
2014-09-28T20:11:41+03:00
Acum doi ani am fost cu familia si niste prieteni in excursie, tinta a fost judetul Brasov. Am inceput cu Poiana Brasov. Drumul spre Poiana este presarat cu vile, vilute, vilisoare, care mai de care mai atragatoare. Ii invidiez, pentru ca au o locatie asa frumoasa!

Am oprit intr-o parcare, cea de langa "Sura Dacilor". Stiam de la un prieten, care fusese cu firma intr-o excursie aici, ca este un local cu specific romanesc. rustic. Am vrut sa intram sa servim ceva, prietenii nostri tocmai se intorsesera de la mare, si cum banuiam ca sunt preturi destul de mari, ne-am plimbat putin, cat sa fac eu poze si sa exclam: "Wow! Deci se poate si la noi! "
Frumos amenajata (dar e loc si pentru mai bine - dupa ce apuci sa iesi din tara vezi mai bine lipsurile noastre...), hoteluri si pensiuni moderne, diverse forme de distractie, cazarea si masa pentru buzunarele in care trebuie sa mai atarne si ceva hartiute de 100 lei nu numai 10 lei, ... ca de, in Romania calitatea e sinonima cu jupuiala de bani, ... dar... puse una peste alta merita sa stai cateva zile, mai ales iarna pentru a practica sporturile de iarna!Am urcat cu telecabina la vf. Postavaru,  pozele tin loc de cuvinte; Ne-am rugat in manastirea din lemn amplasata in centrul statiunii, am jucat tenis de camp, seara discoteca, ne-am plimbat prin bazar si am cumparat tot felul de chestii de artizanat... am admirat lacul., in concluzie, ne-am relaxat la Maxim.Ne-am gandit sa facem si altceva, si am intrebat niste prieteni care au mai fost, si ne-au spus ca daca vrem putina adrenalina prin vene sa ne ducem la un loc unde se practica echitatie, si ne-au dat indicatile  - imediat pe dreapta cum vii din Brasov; . Bun am ajuns , aici cativa cai blanzi cu nume de "tataie" si "mamaie" adica Gheorghe, Marin, ne asteaptau sa-i incalecam si timp de o ora am admirat peisajul zonal, vaile din vecinatatea Poianei, exista si o stana pe acolo... ; experienta a fost interesanta, aparte chiar, prietena a si cazut iar eu am "maturat" cateva craci cu capul... atat doar - ne-a durut fundul cateva zile si ne gandeam cum or fi rezistat calaretii din istorie tot cocotati pe sa..E stiut faptul: ca sa vii sa stai sa te distrezi sau sa  mananci pe aici, trebuie sa vii cu cateva milioane bune! Dar merita - aer curat, munti, padure... frumoasa biserica adusa parca din Maramures. Iar panorama care se vede asupra Brasovului de pe sosea, cand cobori, este de vis!