Răspunsuri

2014-09-28T12:32:26+03:00
4x+5c=13
2x+7c=11
c=?
x=?
Datele problemei sunt de sus !
ma gandesc acuma la rezolvare
1 5 1
2014-09-28T12:39:11+03:00
Notam pretul unei gume g ,iar pretul unui creion c =>
4g+5c=13 (1)
2g+7c=11(2)
Inmultim (2) cu 2 =>
4g+14c=22 (3)
Scadem din (3) (4) =>
9c=9(=) c=1 =>
2g+7=11(=)2g=4(=)g=2 => 
O guma costa 2 lei si un creion 1 leu

puteti rezolva mai pe intelesul unui copil de clasa 4 va multumesc mult