Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
  • Utilizator Brainly
2014-09-27T13:10:46+03:00
4 kg pere- cu 2 lei un kg
? kg de caise -dar cu 5 ori mai mult kg decit pere
rezolvare : 4*2=8 lei (costa 4 kg de pere)
                5*4=20 kg (de caise)
                20*3=60 lei (20 kg de caise)
                60+8=68lei (in total)
                 100-68=32 lei (a primit rest)
raspuns : din o suta lei a primit rest 32 lei
1 5 1
2014-09-27T13:11:04+03:00
1 KG pere = 2 lei
1 KG caise = 3 lei
El cumpara -4 KG pere
                  -4*5=20 KG caise

4 KG pere =  4*2=8 lei
20 KG caise =  20*3=60 Lei

Total de plata 60+8=68 Lei
Rest 100-68=32 Lei
        Raspuns : Persoana primeste 32 Lei rest