Am si eu un exercitiu care nu stiu cum sa il rezolv: Laboratorul unei cofetarii prepara bomboane in forma de piramida triunghiulara regulata cu muchia laterala de 2 cm si cu muchia bazei de 3 cm....Aratati ca inaltimea piramidei e de 1 cm...Cum as putea sa il rezolv?

1

Răspunsuri

2014-02-16T19:34:54+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
 Notam ABC triunghiul bazei,iar cu AV muchia laterala. Piciorul perpendicularei inaltimi cade in O situat pe latura AM, M - mijlocul lui BC. O - centrul de greutate al piramidei situat la  \frac{2}{3} de varf si  \frac{1}{3} de baza. Fiind piramida regulata triunghiul bazei este echilateral. Inaltimea formulei in triunghi echilateral este:  \frac{l \sqrt{3} }{2} . Latura bazei 3 cm. => AM(Inaltime in triunghiul bazei) =  \frac{BC \sqrt{3} }{2} => AM =   \frac{3 \sqrt{3} }{2}  
Stiind latura AM si mai stim ca AO =  \frac{2}{3} x AM => AO =  \frac{2}{3} . \frac{3 \sqrt{3} }{3}  \frac{2 \sqrt{3} }{3}

Stiind ca VO perpendicular pe AO => AVO - dreptunghic => (prin Teorema lui Pitagora) ca  AV^{2} =  AO^{2}+ VO^{2} =>  2^{2} =  (\frac{2 \sqrt{3} }{3})^{2} + VO^{2}
Calculam: 4= 4 + VO^{2} => VO^{2} = 0. Cred ca este ceva in neregula cu datele. Daca am grest undeva corectati-ma

2 2 2