Va rog Ajutatima O poiezie scurta despre libelula se poate chiar shi o strofa de 4 rinduri !

2
Lebelula gratioasa, ca o frunza in cadere/ Mergi de adu de pe lunca aerul de primavara. Esti o floare zburtoare, cat un fluture de mare, te im raci
Te imbraci in sarbatoare si ne aducide pe ogoat
De pe ogoare caldura de soare rasare.

Răspunsuri

2014-09-22T17:27:58+03:00
Libelule gratioaseZboara-n aerul de vara...Au corsete minuscule,Si pe aripi radioaseReaduc speranta clara:Zi de vara, libelule.Pestetot metamorfoza,Poezie, scanteiere,Si sub gloria solara,Delta frageda si roza,Iar, suava mangaiere:Libelule, zi de vara.

Mersi dar nu e copiata de pe net (scuze de intrebare)
nu am inteles,nu o vrei copiata de pe net?
Nu vreau compusa de copii fiindca profesoara se uita pe internet si vede ce fel de poezii sint ! (sorry)
dar si ce a scris Adrianatudorin este tot copiat de pe internet pentru ca si eu am cautat si a fost acelasi raspuns
Libelule gratioase
Zboara-n aerul de vara...
Au corsete minuscule,
Si pe aripi radioase
Readuc speranta clara:
Zi de vara, libelule.
Pestetot metamorfoza,
Poezie, scanteiere,
Si sub gloria solara,
Delta frageda si roza,
Iar, suava mangaiere:
Libelule, zi de vara.
Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-22T17:32:04+03:00
Trup de fluture subtire, Cu lungi aripi de alint,Stapanind intreaga fire ,Peste lacul de argint.Trece-n zbor o libelula,Minuscul elicopter.; - Negresit, e vreo patrula, - Zass! se duce , pe sub cer! S-a oprit in cercetare , Pe o tufa de scaieti , Si-apoi zboara iar, spre soare ; Prindeti-o ,daca puteti!! :) :p de G. Bera