Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-22T13:39:57+03:00
6l+4p=36  |:2 ⇒ 3l+2p=18
                          5l+2p=26
scad cele 2 ecuatii ⇒ 5l-3l=26-18=8⇒ 2l=8⇒ l=8;2⇒
l=4 lei costa  1kg de lamai
5*4+2p=26
20+2p=26⇒ 2p=26-20⇒ 2p=6⇒ p=6;2 ⇒
 p=3 lei costa 1 kg de portocale
nu inteleg ^^^
Sper ca ai inteles, am notat cu p- pretul unui kg de portocalel si cu l- pretul unui kg de lamai.
multumesc . a fost de folos la scoala..... <3