Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-09-21T15:23:23+03:00
6 kg lamai ....................4 kg portocale....................36 lei  /*2 ( inmultim relatia cu 2 )
5 kg lamai.....................2 kg portocale....................26 lei /*3 ( inmultim relatia cu 4 )

Aducem la acelasi termen de comparatie si inmultim prima relatie cu 2 si a doua cu 4 .

12 kg lamai..................8 kg portocale......................72 lei
20 kg lamai..................8 kg portocale .....................104 lei - scadem relatiile 
___________________________________________________
  8 kg lamai ................. / ...........................................32 lei

1 kg lamai costa               32:8=4 lei
6 kg lamai costa                 6*4=24 lei
4 kg portocale costa          36-24=12 lei
1 kg portocale                    12:4=3 lei 
Comentariul a fost şters
altfel nu stiu cum sa o rezolv
Comentariul a fost şters
daca nu esti multumit pot sa sterg rezolvarea fara nici o problema
Comentariul a fost şters