Buna! De ceva timp au inceput sa ma pasioneze traditiile, obiceiurile si legendele din timpurile medievale, din jurul anilor 1400... As vrea, daca stiti, sa imi spuneti cateva lucruri din fiecare, eu am mai cautat pe internet, dar nu am gasit tot ce ma interesa. Ideea este ca e vreau sa scriu si o carte fantezista despre viata in acel timp, asadar as vrea sa stiu cat mai multe despre folclorul de atunci, de prin Anglia, Scotia, Irlanda sitarile mai nordice. As aprecia foarte mult daca mi-ati da niste sfaturi :)

2

Răspunsuri

2014-02-16T15:14:12+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Mircea cel Batran a fost domnitorul tarii romanes.A fos incoronat in anul 1386.A purtat multe lupte cu turcii cele mai importante fiind cea de la Rovine(1395) si cea de la nicopole(1396).Mircea cel Batran a decedat pe 1418
1 2 1
2014-02-16T20:05:31+02:00

Acesta este un Răspuns Aprobat

Răspunsurile aprobate sunt corecte şi de încredere, fiind corectate de o mână de utilizatori foarte buni. Brainly are milioane de răspunsuri de înaltă calitate, toate fiind verificate cu grijă de către moderatorii din cadrul comunităţii.
Legende: Tristan si Isolda, CAvalerii mesei  rotunde, de ex.
initial, denumirea de cavaler insemna soldati calare; ulterior ei au primit grade militare si nobiliare,
Pentru a fi investit cavaler pretendentul trebuia sa dea dovada de vitejie si/sau sa detina ceva avere.

PS  daca ai pregatit macar un cuprins al viitoare carti te rog sa mi o trimiti. Sper sa te pot ajuta cu ceva sugestii.