Salut!As vrea si eu sa faceti o apartenenta la gen liric,pentru poezia Decembrie de George Bacovia!Minim 20-25 de randuri!
Multumesc foarte mult!!!!!!

1
o mai lungesc dar am fost nevoita sa salvez repede ca mi se descarcase laptopul
Ok mersi mult.

Răspunsuri

2014-09-20T19:21:12+03:00
      ,,Decembrie'' de George Bacovia este o opera lirica prin care autorul isi exprima  in mod direct si subiectiv trairile si sentimentele atat prin limbajul folosit cat si prin figuri de stil sau imagini artistie. Este o opera lirica deoarce se distinge si prin transmiterea mesajului in mod direct prin intermediu vocii eului liric. Eul liric se mai numeste si personaj liric. Acest eu liric exprima stari si sentimente la persoana I singular, cu ajutorul figurilor de stil.
       Textul este scris sub forma unui monolog liric si este compus din cinci strofe. Poezia contine sase catrene, prezentand o structura simetrica iar din aceste sase catrene rimeaza doar versurile 2 si 4.
        Substantivul in cazul vocativ ,,iubito'' marcheaza pesonalizarea eului liric.
        In concluzie opera ,,Decembrie'' de George Bacovia apartine genului liric deoarece contine toate trasaturile specifice acestui gen.
13 3 13
da
Imi mai faceti argumentarea>?
care?
asta?
nu mai stiu ce sa scriu...nu mai am inspiratie