Andrei a cumparat 2 kg de mere si 3 kg de pere pentru care a platit 28 lei,iar stefan a cumparat 5 kg mere si 9 kg de pere pentru care a platit 79 de lei.Sa se determine:

a)cat costa un kg de mere;
b)cat costa un kg de pere.














1

Răspunsuri

  • Utilizator Brainly
2014-09-20T16:42:40+03:00
2 kg mere................3 kg pere..................28 lei /* 3 ( inmultim relatia cu 3 )
5 kg mere................9 kg pere..................79 lei  


6 kg mere................9 kg pere...................84 lei
5 kg mere................9 kg pere...................79 lei  - scadem cele doua relatii 
__________________________________________
1 kg mere...................../...............................5 lei

2 kg mere                      2*5=10 lei
3 kg pere                       28-10=18 lei
1 kg pere                       18:3=6 lei
1 5 1