Răspunsuri

2014-09-19T19:38:17+03:00
18 lei : 6 kg = 3 lei
1 kg = 3 lei
8 kg x 3 lei = 24 lei.
Cel mai inteligent răspuns!
2014-09-19T19:39:06+03:00
6 kg ....................18 lei
8 kg ................... x
-------------------------------------
x = 18 * 8 : 6 = 144 : 6 = 24 lei
8 kg vor costa 24 lei
multumesc. am uitat. sunt in clasa a 7 si am uitat
eu sunt a 4-a