Răspunsuri

Cel mai inteligent răspuns!
  • 108
  • Ambiţios
2014-09-18T20:08:17+03:00
Era o zi minunată de vară... Căldura toropitoare se revărsa peste pământul care ardea ca o torţă incandescentă. Am plecat, împreună cu mai mulţi prieteni, la lacul de lângă oraşul meu. Acolo ne- am jucat mult şi bine, timp de două ore.Când am obosit, ne- am plimbat în jurul lacului, insă un strop de ploaie mi- a atins obrazul: era semnul unei noi furtuni de vară, aşa că am fugit cu toţii în căsuţa din apropiere, pentru a ne adăposti de ploaie.Deodată a început să ,, toarne cu găleata". Un fulger ne- a îndreptat privirea către cerul plin de nori. Vântul a început să sufle ,, mâinile" copacilor. Eu şi prietenii mei admiram priveliştea încântătoare din faţa noastră. Eram din ce in ce mai fascinaţi de ce era natura în stare să facă, cu fiecare strop de ploaie.În final, din nori au mai căzut doar câteva picături, anunţându- ne parcă, că ploaia se va opri.Am ieşit afară din căsuţă şi ne- am bucurat de ploaia slabă. Ne- am dus să căutăm peştişori în apa verde. Toţi am prins câte un peşte, cărora le- am dat viermişori din pământul umed, pentru că nu mai aveau ce mânca.După oprirea ploii, am văzut norii plecând şi lăsând în urma lor un curcubeu luminos şi plin de culoare. Am numărat toate culorile acestuia: roşu, oranj, galben, verde, albastru, indigo şi violet.Când curcubeul a plecat, noi am mers să căutam fructe. Am plecat câte doi, în zone diferite. La sfârşit, am avut zmeură, mere, mure şi fragi. Le- am mâncat, şi dupa aceea am plecat la o ultimă plimbare din acea zi, mergând acasă cu câte un peştişor.A fost cea mai frumoasă zi din vara aceea.
1 5 1